Igihaljas hekk on tubli taustalooja

Hansaplantis on lai valik mullapalliga elupuid ning teised vahvad okaspuud, kellest saab rajada toreda heki. Eestlased on aias piire ja korda loovaid hekke ikka armastanud. Öeldakse küll, et elupuuhekk on tänaseks päevaks justkui üleekspluateeritud, aga palju häid alternatiive peale kuuse ei olegi. Kuiva pinnase puhul on Eestis kasvatatud ka männi- ja kadakahekki – siin on küll tegu rohkem nišihekiga. Samas sobivad need liivasele pinnasele hästi ja on talvekindlate liikidena Eestis igati omal kohal.


Hekk on taustaelement


Et hekk aiakujundusega kõige paremini sobituks, tuleb meeles pidada, et tegu on dekoratiivsete taustataimedega. Näiteks elupuuhekk mõjub kõige paremini, olles taustaks lilledele ja põõsastele, varjates samas hoovi naabri pilgu eest. Hästi planeeritud hekk kaitseb tuule eest. Püsililledest peenra taustal mõjub hekk alati hästi. Niisuguse taustaelemendina toimides võimendab ta ka lilleilu, needki paistavad paremini välja ja sobituvad aias loomulikult.

Heki ülesanne on aeda kui eluruumi ka tähistada ja kaitsta. Kui aed vajab kaitset külmade tuulte eest, siis tuleb istutada väga kõrgekasvuline hekk, soovitavalt okaspuust. Kui on vaja varju kõrvaliste pilkude eest, piisab keskmise kõrgusega hekist, mis ületab natuke inimese silmade kõrguse, kolmandat sorti hekid on madalad iluhekid. Nendega korraldatakse suurema aiaruumi näilist tükeldamist väiksemateks osadeks.

Elupuu- ja kuuseheki hooldamine


Elupuuhekki sobib pügada igal ajal, kui see vajalik näib, ka varakevadel ja suvel: mida rohkem lõigata, seda tihedamaks hekk kasvab. Meeles peaks pidama, et esimestel aastatel võiks elupuuhekki kevadpäikese saabudes kaitsta varjutuskangaga.

Seevastu kuusehekki soovitame piirata augustis või septembris, siis on see puule kõige ohtum. Kuni lõpliku kõrguse saavutamiseni (tavaliselt poolteist kuni kaks meetrit) pügatakse kuusehekki vaid külgedelt. Niikaua on hekk ka suhteliselt hõre ning kipub läbi paistma. Nii kuuse- kui elupuuhekk eelistavad korralikku aiamulda ning pelgavad ekstreemseid kasvutingimusi.

 

Vaata ka Arnold Hannusti nõuannet hekkide rajamisel!

 > Hekitaimede istutustihedus. TABEL
> Heki istutamine ehk kuidas saada ilusat hekki. JOONIS

Igihaljaid hekitaimi:

Kõiki neid hekitaimi saad osta ka Hansaplantist.


ELUPUUTugevused: n-ö müüri efekt saavutatakse kiiresti, rutem kui kuuse puhul. Võimalik valida erinavate sortide ja vabakujulise ja pügatud heki vahel. Võimalik valida istikuid 30 cm kuni üle 2 m taimedeni. Keraelupuude sordid sobivad hekina asenduseks pukspuuhekile.

Nõrkused: esimestel aastatel päikesekahjustuste oht. Ei talu liialt märga ega liivast kasvupinnast.
KUUSK

Tugevused: suhteliselt vähenõudlik ja vastupidav meie kliimas, kasvab ruttu. Lisaks harilikule kuusele sobib hekiks ka serbia kuusk, mis on harilikust kuusest kitsama võraga.

Nõrkused: kipub kasvama väga laiaks, pinnapealse juurestikuga kuuse all ei taha juurduda taimed, näiteks muru ei kasva seal hästi. Ei talu väga liivast ega märga kasvupinnast. Korralikke üle 1 m kõrguseid hariliku kuuse istikuid napib.JUGAPUU

Tugevused: väga tihe, kena tumerohelise värvusega

Nõrkused: kasvab vaid poolvarjus ja varjus, päikesekahjustused on kerged tekkima. Vastupidavam hekisort on värdjugapuu ’Hicksii’. Kasvult elupuust aeglasem, sama suured jugapuu istikud on elupuust ca 30–60% kallimad.


PUKSPUU

Tugevused: efektne ja kena lahendus madalama heki loomiseks.

Nõrkused:
tundlik päikesepõletusele, vajad kevadeti varjutuskangaga katmist.KADAKAS


Tugevused: sobib kasvatada kuival pinnasel.
Nõrkused: Kuigi harilik kadakas on kodumaine liik, võivad sammasvormid mõnikord kevadeti saada päikesepõletusi.


MÄGIMÄND

Tugevused: näeb hekis hea välja, talub hästi liivast pinnast. Talve ja päiksepõletuse kindel.
Nõrkused: sobib vaid madalama, umbes meetrikõrguse heki rajamiseks, on üsna lai.


Save
< Tagasi

web by OK Interactive